ספורטאים

דלקת גידים

בדיקת דלקת בגידים

דלקת בגיד היא תופעה נפוצה בקרב צעירים ומבוגרים כאחד. היא גורמת לנוקשות, לכאב ולנפיחות ועלולה לשבש מאוד את איכות החיים של הסובלים ממנה. במאמר זה נדבר על התסמינים לדלקת בגיד, על הגורמים לדלקת גידים, על דרכים לטיפול בדלקת וכיצד ניתן למנוע אותה. (1)

על גידים ודלקת בגידים

הגיד הוא רצועה חזקה וגמישה שמחברת בין העצמות לשרירים. כאשר השרירים שלנו מתכווצים, הגידים עוזרים לגוף להניע את המפרקים והעצמות. חלק מהגידים שלנו מכוסים בסינוביה – זוהי רקמה שתפקידה להגן על הגידים. על מנת שהגיד ינוע בקלות ולא יווצר חיכוך, ישנה כמות קטנה של נוזל שומני בין הגידים לבין הסינוביה. עם השנים הגידים שלנו מאבדים מהגמישות שלהם וכך עלולה להתפתח דלקת בגידים. הדלקת עשויה לחלוף תוך כמה ימים, אך ישנם מצבים שבהם הדלקת נמשכת שבועות וחודשים. (1)

תסמינים אופיינים של דלקת גידים

ישנם כמה סימנים המעידים על כך שאתם סובלים מדלקת בגיד: מופיעה בליטה לאורך הגיד, ישנה נפיחות באזור הגיד שעשויה להיות מלווה באדמומיות או בחום מקומי, אתם מרגישים חולשה באזור וכאב שמתגבר ככל שאתם מניעים את הגיד, ובמהלך תנועה אתם עלולים לחוש שהגיד שלכם חורק או משתפשף. (1)

מה גורם לדלקת בגיד?

דלקת בגיד עשויה להיגרם בשל פציעה שנוצרת כתוצאה מתנועה שחוזרת על עצמה באופן תדיר. כמו למשל שימוש בעכבר המחשב.

  • דלקת בגיד עלולה להיגרם בשל פציעת ספורט ונפוצה מאוד בקרב ספורטאים.
  • דלקת בגיד שכיחה בקרב חולי סוכרת. הסיבה לכך אינה ברורה.
  • קיים קשר בין דלקת פרקים שגרונית לדלקת במעטפת הגיד. (1)

מקומות שכיחים בהן מעורבת דלקת בגיד

דלקת במרפק הגוף ומרפק טניס

זוהי דלקת שבאה לידי ביטוי בכאבים באזור המרפק. בדלקת מרפק גולף הכאב הוא בחלק המרכזי של המרפק, בעוד שבדלקת במרפק טניס יופיע כאב בצד המרפק. לעיתים הכאב יתפשט לכיוון שורש כף היד והאמה, וניתן לחוש אותו במיוחד כאשר מזיזים את המרפק. במקרה של דלקת באזורים אלו, המרפק עלול להיות נוקשה ויתכן שתחושו קושי לאחוז חפצים בעקבות הכאב. (1)

דלקת בגיד הסופרה-ספינטוס בכתף

דלקת המופיעה בחלקו העליון של מפרק הכתף. לרוב היא מופיעה כחלק מתסמונת הנקראת "קרע של גידי השרוול המסובב" – מחלת כתף שכיחה מאוד. (2) הכאבים מופיעים לרוב כאשר מניעים גבוה את הזרוע וגם בזמן שכיבה על הכתף בעיקר בזמן השינה. (1)

דלקת בגידי השריר הדו-ראשי בזרוע

גידי השריר הדו ראשי מחברים בין הכתף לשריר בחלק הקדמי של הזרוע. הכאב מופיע בחלק העליון של הזרוע ובכתף, ומופיע בעיקר כאשר מרימים את היד מעל לראש. (1)

דלקת בגיד אכילס

רגל עם דלקת בגיד אכילס

גיד האכילס הוא גיד שנמצא בין שרירי השוק לעקב הרגל. הדלקת באזור זה עשויה להיגרם בשל נעילת נעליים שאינן תומכות בכף הרגל ואינן מתאימות לנועל אותן, או בשל פציעת ספורט. בנוסף לכך, דלקת בגיד אכילס עלולה להיגרם כתוצאה מדלקת מפרקים שגרונית. (1)

דלקת במעטפת גידי האגודל על שם דה קרווין

זהו אזור שמקיף את גידי האגודל העוברים בין האגודל לשורש כף היד. כאשר מזיזים את האגודל הכאב עשוי להתעצם, ואפשר להבחין בנפיחות באזור. (1)

דלקת בגידי הכתף המלווה בהסתיידות (שקיעת סידן)

דלקת באזור זה נגרמת בשל שקיעה של תרכובות מינרלים המכילות זרחן וסידן בגיד הסופרה-ספינטוס שבכתף. ניתן להבחין בצילום רנטגן במשקעי הסידן בגיד. הדלקת גורמת לנוקשות בכתף, לחולשה ולכאב ברמת עוצמה משתנה. לעיתים הכאב מתפשט לאזור הצוואר או היד. (1)

אצבע הדק

זוהי דלקת שמופיעה באזור האגודל או באצבע. הדלקת עשויה להיגרם בשל היווצרות של בליטה לאורך הגיד או כתוצאה מדלקת ועיבוי במעטפת הגידים של כף היד. כאשר מיישרים את האצבע, היא עשויה להיות נוקשה. (1)

אבחון הבעיה

אם אתם סובלים מכאבים באזור הגיד, חשוב שתלכו לרופא לצורך אבחון האם מדובר בדלקת בגיד. הרופא יבקש מכם להזיז את האיבר הכואב כדי לבדוק את טווח התנועה של האזור ויבחן האם נשמעת חריקה כאשר תנסו להזיז את הגיד. הרופא יברר עמכם מהי חומרת הכאב והיכן אתם חשים אותו, האם ביצוע פעילות גופנית מעצים את הכאב, האם אתם עוסקים בפעילות שמערבת באופן תדיר אזור מסוים (כמו למשל משחק טניס) והאם חוויתם פציעה במהלך פעילות גופנית.
במידה והרופא לא הצליח לאבחן באופן חד משמעי אם מדובר בדלקת בגיד, הוא עשוי לשלוח אתכם לבדיקת תהודה מגנטית גרעינית, אולטרסאונד או לצילום רנטגן. (1)

טיפול בדלקת גידים

נטילת משככי כאבים

אחת הדרכים לטפל בדלקת בגיד היא באמצעות נטילת תרופות מסוג נוגדי דלקת לא סטרואידאליים. התרופות האלו אינם מתאימות לאנשים שסובלים ממחלת כבד, מחלת כליות או אסתמה, והן מיועדות לשימוש בטווח קצר. חשוב מאוד להיוועץ עם הרופא לפני השימוש בתרופות לדלקת בגיד. (1)

זריקת קורטיקוסטרואידים

ניתן להזריק קורטיקוסטרואידים (חומרים נוגדי דלקת) לאזור הפגוע. זריקות אלו מקלות על הכאב אך לא יעילות לטווח הארוך, ולעיתים הכאב עלול לחזור. הזריקות אף עלולות לגרום לתופעות לוואי כמו התבהרות והידקקות של העור. ישנם טיפולים שבהם משלבים זריקות קורטיקוסטרואידים יחד עם זריקת חומרים מאלחשים שעשויים להפחית את הכאב. (1)

טיפול טבעי

דרך נוספת לטפל בדלקת בגיד היא באמצעות תוסף תזונה, כמו קולגן פלוס ESSENTIAL. זהו תוסף תזונה המכיל את חלבון הקולגן המסייע למנוע כאבי מפרקים, לשקם את סחוסי המפרקים, לחזק את הרצועות והגידים, לשפר את התנועתיות והגמישות ואף לעצור תהליכים של בריחת סידן.

קירור האזור

הנחת מגבת עטופה בקרח על האזור הפגוע עשויה להקל על הכאב הנגרם מהדלקת. מומלץ להניח את המגבת עם הקרח על האזור הכואב במשך כרבע שעה כמה פעמים ביום. שימו לב שיש להימנע מהנחת הקרח באופן ישיר על העור, כדי למנוע כוויות קור. (1)

פיזיותרפיה

טיפול פיזיותרפיה מעודד החלמה מהדלקת. הפיזיותרפיה עשויה לכלול עיסוי של האיבר שנפגע, שימוש באולטרה סאונד, תרגילים לחיזוק הגיד ולמתיחה שלו ושימוש בקרניי לייזר.  (1)

מנוחה

לעיתים התרופה הטובה ביותר היא מנוחה. ניתן להפסיק את הפעילות שגרמה לדלקת כמו פעילות גופנית, וכך לאפשר לאיבר שנפגע להירפא ולהחלים. יש להיוועץ עם הרופא לגבי זמן המנוחה המומלץ בהתאם לאזור הדלקת. (1)

טיפול בגלי הלם

זהו טיפול שניתן לנסות במקרה ששאר הטיפולים לא עזרו. במסגרת הטיפול מועברים גלי הלם לאזור הדלקת. לטיפול זה עשויות להיות תופעות לוואי כמו קרע של הגיד, אודם ונפיחות. (1)

ניתוחים

אם חלפה שנה ממועד הופעת הדלקת ושום טיפול לא עזר, ניתן לשקול לעבור ניתוח שירפא את הדלקת. (1)

איך ניתן למנוע

על מנת למנוע היווצרות של דלקת בגיד, חשוב להימנע מתנועות שחוזרות על עצמן כמו הקלדה מרובה על מקלדת המחשב. אם אין זה אפשרי, יש להקפיד על מנוחה באופן קבוע. בנוסף, חשוב להתאים את הפעילות הגופנית למצב שלכם, לבחור פעילות גופנית אחרת אם היא גרמה לדלקת בגיד, ולהקפיד על ביצוע של מתיחות וחימום לפני התחלת כל פעילות גופנית. (1) דרך נוספת לסייע במניעת דלקת בגיד או להקלה במצבים של דלקת גידים, היא ליטול באופן קבוע אבקת קולגן. אבקה זו מסייעת לחזק את גמישות המפרקים ומסייעת לגוף להתאושש מפציעות. קולגן פלוס מציעים סוגים שונים של אבקות קולגן המיועדות למטרות שונות וביניהן חיזוק המפרקים, הסחוסים והגידים, התאוששות מפציעות ועוד.

לסיכום

דלקת בגיד עלולה להפריע מאוד לאיכות החיים. החדשות הטובות הן שניתן לטפל בדלקת ואף למנוע אותה בין היתר באמצעות נטילת אבקת קולגן. הקולגן עוזר לגוף להתאושש מפציעות, מונע שחיקה של סוחוסים ומפרקים ומחזק את הגידים.

שאלות נפוצות

1. מהו גיד?
הגיד הוא רצועה חזקה המחברת בין העצמות לשרירים בגוף שלנו. הגידים עוזרים לנוע להניע את העצמות והשרירים. (1)

2. איך מזהים דלקת בגיד?
הסימפטומים לדלקת בגיד הם נפיחות, אודם וחום מקומי, בליטה לאורך הגיד, כאב וחולשה המופיעים כאשר מזיזים את הגיד וחריקה של הגיד בזמן תנועה. יש לגשת לאבחון אצל רופא שיקבע האם מדובר בדלקת בגיד. (1)

3. כיצד מטפלים בדלקות או כאבים בגידים?
ישנו מגוון דרכים לטפל בדלקת וכאבים בגידים כמו נטילת תוסף תזונה, קירור של האזור הפגוע, נטילת משככי כאבים, זריקות, טיפול פיזיותרפיה, טיפול בגלי הלם וניתוחים. במאמר תוכלו ללמוד על כל הדרכים לטפל בדלקת בגיד.

4. האם יש טיפול טבעי לדלקות בגיד כף היד?
כן. ניתן לצרוך תוסף תזונה כמו אבקת קולגן המסייעת לטיפול בדלקת באזור גיד כף היד ובאזורים נוספים בגוף.

5. כיצד קולגן יכול לסייע לדלקות בגידים וכיצד ניתן לצרוך אותו?
קולגן מסייע לשקם את סחוסי המפרקים, הוא מחזק את הגידים והרצועות, הוא מסייע בשיפור התנועתיות והגמישות והוא מונע כאבי מפרקים. ניתן לצרוך קולגן באמצעות אבקת קולגן כדוגמת קולגן פלוס essential שנניתן לערבב במשקאות חמים או קרים.

מקורות:
(1) (2)