ביוטי, תוספי תזונה

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית היא אחד המושגים החמים ביותר בעולם הביוטי, ולא סתם. יש לה שימושים רבים שיכולים לסייע לטיפוח עור הפנים, האסתטיקה והבריאות הכללית שלנו. בשנים האחרונות הפופולריות של החומצה ההיאלורונית תפסה תאוצה, ולכן היא משולבת במוצרי קוסמטיקה, תוספי תזונה וטיפולים אסתטיים מסוגים שונים. הכירו את החומצה הפופולרית, הסוגים והשימושים השונים שלה, ומהי התרומה שלה לגוף שלנו.

מה היא חומצה היאלורונית? 

חומצה היאלורונית היא מולקולה ייחודית בעלת מרקם ג'ל, ומיוצרת בגוף שלנו באופן טבעי. ניתן למצוא אותה בכמה מקומות בגוף, כמו אזור המפרקים ובמיוחד באזור העיניים. הייחוד של המולקולה הוא היכולת שלה לספוח נוזלים בכמויות גבוהות, והיא אחראית על שימור הנוזלים והלחות בתאי הגוף, תוך שליטה ו-וויסות שלהם.

החומצה ההיאלורונית התגלתה בשנת 1934, במסגרת מחקר בארה"ב. במחקר נמצא כי לחומצה השפעה חיובית על כמות הלחות בעור וכנגזרת ישירה מכך, מראה עור צעיר ומתוח. בהתחלה, מקור החומצה היה מן החי, אך כיום היא מיוצרת מתרבית חיידקים בתנאי מעבדה, באופן סינטטי באמצעות הנדסה גנטית מתקדמת.
עובדה זו עמדה לצידם של רבים שסבלו מאלרגיות כתוצאה מהפקת החומצה ממקור חי, ופתחה אפשרויות רבות בפני כל מי שמעוניין בטיפולים אסתטיים. בהמשך נעשו עוד מחקרים על אודות החומצה המסתורית, שניסו לגלות את כל היתרונות שלה, הדרכים הכי אפקטיביות לשימוש בה והאם יש לה יתרונות נוספים – עליהם נפרט בהמשך.

נוסחה של חומצה היאלורונית

תרומתה של חומצה היאלורונית לגוף

כפי שנאמר בפסקה הקודמת, תפקידה של החומצה ההיאלורונית הוא לספוח לחות ולהעשיר את העור, וכך לגרום למראה מלא, בריא וקורן. בזכותה, בין היתר, העור רווי בלחות ובעל גמישות, היא ממלאת קמטים באופן יוצא מן הכלל ועל כן פופולרית מאוד בתחום הטיפולים הקוסמטיים, והיא אפילו תורמת לייצור הקולגן בגוף, שהוא החלבון שמרכיב כ-80% מהעור ותורם רבות למראה שלו.
על כן היא מצוינת עבור האטה של תהליך הזדקנות העור ומילוי אזורים שצברו קמטים או זקוקים לאקסטרה נפח.

תרומה נוספת של החומצה ההיאלורונית היא הקלה בכאבי מפרקים ומילוי סחוסים שחוקים.
היא משמשת כמעין שכבה מרפדת עבור המפרקים, ומסייעת למנוע את החיכוך ביניהם בעקבות שחיקת הסחוס, ועל כן מקלה על הכאבים הנגרמים בשל התופעה.

סוגי חומצה היאלורונית

קיימים מספר סוגים של חומצה היאלורונית, כאשר ההבדלים ביניהם קשורים בעיקר לצורכי השימוש, המטרה שמעוניינים להשיג, ודרך הצריכה של החומצה המועדפת ע"י הלקוח והמטפל.

הסוג הראשון הוא חומצה היאלורונית המיועדת להזרקה ישירות אל העור. במקרה זה, הסוגים מתחלקים לשני תתי סוגים: האחד הוא חומצה היאלורונית ברמת סמיכות גבוהה, כלומר במרקם צמיגי יותר. המרקם הצמיגי מתאים יותר למי שמעוניין/ת להעניק נפח לאזורים ספציפיים.
הסוג השני, בעל רמת צמיגות נמוכה יותר, יתאים לצורך מילוי קמטוטים עדינים, למשל באזור השפתיים. בדרך כלל, חומצות המיועדות להזרקה בעלות עמידות גבוהה והן יכולות להספיק למספר חודשים עד שנה, עד שתזדקקו לזריקת חידוש. חלק מהיצרניות השונות מוסיפות חומרים נוספים שמיועדים לשיפור יעילות החומצה או המוסיפים ערך מוסף עבור הלקוח, כמו אלחוש, מניעת אדמומיות או כאב סביב אזור הזריקה. מטפלים רבים ישלבו בין הסוגים כדי להתאים עבור הלקוח/ה את רמת הצמיגות הדרושה בהתאם לנסיבות האישיות של כל אחד.

חשוב לציין כי יש שוני בין המוצרים השונים של החברות השונות. לעתים יהיה שוני בין הריכוז של החומר ובין רמת הסמיכות והצמיגות. על הרופא המטפל להתאים את המוצר המתאים ביותר לכל לקוח/ה ולהכיר את כל האפשרויות הקיימות בשוק.

הסוג השני הוא חומצה היאלורונית המשולבת במוצרי קוסמטיקה כמו קרמים וסרומים. במקרים אלו, ההבדל בין החומצה המשולבת בתכשירים לבין החומצה בהזרקה הוא ההרכב המולקולרי שלה. פיתוחים מתקדמים בתחום אפשרו לשנות את המבנה המולקולרי של החומצה, כדי שהיא תצליח לחדור את שכבות העור (האפידרמיס – שכבת העור העליונה, כלומר שכבת התאים הראשונה של העור המגנה על שאר השכבות) ללא הזרקה.

שישה שימושים נפוצים לחומצה היאלורונית

מילוי קמטים וקמטוטים

החומצה ההיאלורונית משמשת בעולם הקוסמטיקה למילוי קמטוטים בעור הפנים. הטיפולים הפופולריים ביותר בתחום הם מילוי באזור השפתיים, בין הסנטר לאף, מסביב ומתחת לעיניים ובין הגבות.

הענקת נפח

לצד מילוי הקמטוטים, לקוחות מעוניינים/ות לעתים בהענקת נפח לאזורים ספציפיים. אזורים אלו נראים "נפולים" כתוצאה מתהליך הזדקנות העור, איבוד השומן באזור זה, שינויים במבנה הפנים שנגרמים כתוצאה מבעיות רפואיות כמו טיפולי שיניים או בעיות לסת וחניכיים, פגיעות ופציעות לאורך השנים ואפילו הידלדלות בצפיפות העצמות. החומצה ההיאלורונית המוזרקת לאזורים אלו תעניק נפח ותאפשר עיצוב מחדש של האזורים הרצויים בהתאם לרצונות הלקוח/ה.

שיפור מראה העור

מעבר ליכולתה למלא קמטוטים ולהעניק נפח, החומצה ההיאלורונית יכולה לתרום בצבירת לחות רבה באזור ותשפר את מראה העור. על כן, היא משולבת במוצרים המיועדים לטיפוח עור הפנים והגוף, וכן בתוספי תזונה המיועדים לכך. לדוגמה, חברת קולגן פלוס פיתחה מוצר ייחודי המשלב בין קולגן לבין חומצה היאלורונית, המיועד לשיפור מראה העור והמרקם שלו. המוצר, המבוסס על מינון גבוה של קולגן, משלב גם חומצה היאלורונית. השילוב ביניהם הוא מתאים מאוד, בעיקר לאור העובדה כי החומצה ההיאלורונית מעודדת בעצמה את ייצור הקולגן בגוף באופן טבעי, מתחברת ומתמזגת איתו באופן מושלם. שני המרכיבים יחד מהווים אמצעי מצוין לשיפור מראה העור, ועובדים בתיאום באופן טבעי בגוף ולכן מצוינים כתוסף תזונה משולב.

מזותרפיה

בהמשך לסעיף הקודם, החומצה ההיאלורונית משמשת גם כחומר מילוי לתאי העור החיצוניים לשיפור מראה האפידרמיס ומתן ברק ומראה חיוני אל העור עצמו, המכונה טיפול מזותרפיה. לא מדובר במילוי קמטים, אלא בשיפור מראה העור החיצוני והענקת מראה זוהר יותר לעור. הטיפול גם מיועד למי שמעוניין/ת בטיפול אנטי אייג'ינג מתקדם ואפקטיבי.

שילוב בסרומים ומוצרים קוסמטיים

את החומצה ההיאלורונית משלבים כרכיב מפתח במוצרי קוסמטיקה רבים, החל מסרומים, קרמי לחות, קרמי עיניים, מסכות וסבונים. החומצה ההיאלורונית במוצרי הקוסמטיקה מאפשרת ללקוחות ליהנות מהסגולות של החומצה והיכולות שלה לשפר את מראה העור, ללא זריקות. בחברת קולגן פלוס קיימת סדרה נרחבת של מוצרים קוסמטיים שמכילים חומצה היאלורונית, המיועדים להעשרת העור בלחות, להאטת הליך הזדקנות העור והחזרת הברק והמראה החיוני והזוהר אל העור. המוצרים עצמם הוכחו כיעילים מחקרית לצורך שיפור מראה העור, ומכילים כמויות גבוהות של חומרים פעילים לתוצאות אפקטיביות לאחר כל שימוש.

שימושים רפואיים מסוגים שונים

בחומצה ההיאלורונית לא משתמשים רק לצורכי הקוסמטיקה. החומצה ההיאלורונית משמשת גם לטיפול בפגיעות עיניים, בשחיקת סחוס וכאבי מפרקים, ומסייעת בהחלמה לאחר פצעים או פגעים בעור עקב יכולתה לעצור את תהליכי החמצון שמקורם במערכת החיסונית.

חומצה היאלורונית במוצרי קוסמטיקה

מוצרי קוסמטיקה רבים מכילים חומצה היאלורונית, ויש לכך יתרון מובהק: היכולת להתמיד בצריכה של החומצה באופן עצמאי בבית, ללא צורך בנוכחותו של רופא. כל לקוח/ה יכול/ה לרכוש את המוצר המתאים בעבורו/ה, להשתמש בו ולצרוך את החומצה באופן הנוח ביותר.

החומצה ההיאלורונית במוצרי הקוסמטיקה מאפשרת ללקוחות לצרוך את החומצה באופן קל ופשוט, ללא זריקות או מחטים. בזכות טכנולוגיה מתקדמת ופיתוחים של השנים האחרונות, לחומצה ההיאלורונית שבה משתמשים במוצרי הקוסמטיקה יכולות לחדור את שכבות העור ולהציג תוצאות, גם אם לא מזריקים אותה אל תוך העור.

יתרון נוסף שניתן לראות במוצרי הקוסמטיקה הוא היכולת לבחור מבין מגוון רחב של מוצרים, המשלבים רכיבים נוספים לשיפור מראה העור והענקת לחות. כלומר, אם לקוחות מעוניינים לצרוך חומצה היאלורונית אך מעוניינים ליהנות גם מחומרים טובים נוספים שמצויים במוצרים, הם יוכלו לעשות זאת ולבחור מתוך מגוון רחב. 

מוצרי קוסמטיקה עם חומצה היאלורונית יכולים לסייע באופן משמעותי לעור שאיבד מהחיוניות ומהברק שלו, ולעור הסובל מיובש וגירויים וזקוק לבוסט של לחות, שתישאר לאורך זמן ותסייע באגירת הלחות בעור ושיפור יכולתו להתמודד עם היובש ונזקיו.

מוצרי קוסמטיקה מומלצים עם חומצה היאלורונית

חברת קולגן פלוס מציעה מגוון של מוצרים המכילים חומצה היאלורונית, שיכולים לסייע לשיפור מראה העור ומרקמו, הענקת לחות והשבת החיוניות והזוהר אל העור.

קרם יום

מהמוצרים הדרושים וההכרחיים ביותר לשגרת טיפוח הוא קרם יום. כל יום מתחיל בניקוי העור ומריחה של קרם לחות, כדי להעניק לעור לחות ואלסטיות בתחילת כל יום. הקרם בעל מרקם עדין וקטיפתי, ומכיל חומצה היאלורונית בשילוב קולגן. המוצר מכיל חומרים פעילים בכמות גבוהה לתוצאות מצוינות בתוך פרק זמן קצר, והוכח מחקרית כיעיל בהשבת הלחות אל העור, מתיחה ומיצוק אפקטיביים והענקת מראה בריא וקורן לעור.

קרם לילה

הלילה הוא הזמן של הגוף לנוח ולהתחדש, ולכן בזמן זה מומלץ להשתמש בקרם לילה. קרם לילה מיועד לתיקון נזקי היום שעבר עלינו ולהתחדשות לקראת היום הבא, תוך הענקת לחות, אלסטיות והזנה. המרקם העשיר מעניק לחות רבה ומרגיע את העור ומסייע בשיקומו, ולכן שימוש בו בשעות הלילה מסייע לעור לספוג את החומרים הפעילים ולנצל אותם לצורך בניית תאים חדשים. גם קרם הלילה מכיל ריכוז חומרים פעילים וגם קולגן, לאפקט מושלם בשילוב החומצה ההיאלורונית.

קרם עיניים

סביב העיניים קיים עור דקיק ורגיש, שזקוק לטיפול נפרד ועל כן המוצר המומלץ ביותר לכך הוא מוצר ייעודי, קרם עיניים. קרם העיניים מיועד באופן נקודתי לעור סביב העיניים, אזור רגיש ויבש במיוחד מאשר שאר הפנים. כמו כן, הוא לרוב עשיר במרקמו (אך עדיין נספג בקלות ובמהירות) ומיועד לשיפור מרקם העור סביב העיניים, הגברה של הלחות ושיפור במראה הקמטוטים שנוטים להצטבר באזור זה.

חומצה היאלורונית היא רכיב בעל סגולות רבות, ועל כן הפופולריות שלה לא מקרית. השימוש בה יכול לסייע לכל מי שרוצה לשפר את מראה עור הפנים, ולהקנות לו מראה צעיר וזוהר יותר בפרק זמן קצר. השוק מציע היום מגוון של מוצרים משולבים חומצה היאלורונית לשימוש ביתי כמו מוצרי הטיפוח, ועל כן הם מומלצים מאוד לצורך צריכה של החומצה המיוחדת ומיצוי היכולות שלה עבור העור היקר שלנו. כדאי לנסות את מגוון מוצרים של חברת קולגן פלוס המשלבים חומצה היאלורונית, ליהנות מכל היתרונות שלה ולראות שיפור ניכר במראה העור בתוך זמן קצר.

שאלות נפוצות בנושא חומצה היאלרונית

מה החשיבות של חומצה היאלרונית לגוף?

חומצה היאלורונית מיוצרת באופן טבעי בגוף ואחראית על אגירה של לחות, תוך תהליכי וויסות יעילים שלה. החומצה ההיאלורונית משמשת גם כריפוד עבור המפרקים והסחוסים, ועל כן יעילה מאוד בטיפולים המיועדים למי שסובל מכאבי פרקים.

למה צריך להוסיף חומצה היאלורונית אם אנחנו מייצרים באופן טבעי?

קצב ייצור החומצה ההיאלורונית פוחת ככל שאנו מתבגרים. לכן, יש צורך בהשלמת החוסרים באופן ייזום כדי לשמור על מראה עור צעיר, בריא ורענן.

כיצד ניתן לצרוך חומצה היאלורונית?

את החומצה ההיאלורונית ניתן לצרוך באמצעות זריקות, מוצרים קוסמטיים למריחה על העור ותוספי תזונה. הזרקות הן אמנם אמצעי מהיר ונחשב כבטוח, אך יש לכך חסרונות – ייתכנו כאבים מקומיים או נפיחות באזור ההזרקה, זיהומים, ובמקרים מסוימים אפילו תגובה דלקתית לזריקה. על כן, מוצרי הקוסמטיקה נוחים יותר לשימוש, ותוספי התזונה הם דרך נוחה ומהירה לצרוך את החומצה ההיאלורונית ללא שום תופעות לוואי או סיכונים. תוספי תזונה שונים יוכלו לתת מענה לצורך צריכת החומצה ללא זריקה וללא סיכון של תופעות לוואי, אלא צריכה בדרך טבעית ובטוחה באופן מהיר, קל ופשוטץ

באילו תכשירים משולבים חומצה היאלורונית?

כיום קיים מגוון רחב של תכשירים קוסמטיים שמכילים חומצה היאלורונית, וביניהם קרם יום, קרם לילה, קרם עיניים, סרום, מסכה לפנים וסבון פנים.