ספורטאים

אלוף הארץ בגלישה: כך הקולגן עזר לי לפציעה

כולנו רוצים להיראות טוב ולהרגיש טוב, אבל איך עושים את זה? איך מצליחים לשמור על כושר וגם להתאושש מפציעות ספורט שעלולות להתרחש? כדי לגלות את התשובות, החלטנו לראיין את אביב ואקנין, אלוף ישראל בגלישת גלים, שייתן לנו כמה טיפים.

אביב ואקנין הוא אחד מהאנשים מעוררי השראה שידע הספורט הישראלי. הוא התאהב בים כבר בגיל 5, כשקיבל את הגלשן שלו מאחיו הגדול.  "נולדתי וגדלתי ליד הים – בנוף ים, סמוך לחוף סידני עלי. אני אוהב את השקט של הים, את הסביבה הדינאמית שתמיד משתנה בו ונהנה מהחיבור לטבע", אומר ואקנין שהחל להתחרות בגלישת גלים בגיל 12 בתחרויות בארץ ובחו"ל. מאז הוא זכה תשע פעמים בתואר אלוף ישראל בגלישת גלים.

אחרי השחרור שלו מצה"ל כספורטאי מצטיין, ואקנין כמעט איבד את חייו – הוא עמד עם חבר על מצוק מעל חוף סידני עלי, השקיף על הגלים, ואז הרגיש שהאדמה קורסת. הוא נפל מגובה של 40 מטר למטה ונפצע אנושות. לאחר חודש בטיפול נמרץ, הוא עבר ניתוח מורכב במרפק ושיקום ממושך במשך כמעט שנתיים.  

אביב וקנין גולש

קרדיט צלם: ניסים אטון

אבל ואקנין לא ויתר. אחרי השיקום הוא חזר לגלים ולתחרויות הגלישה והמשיך לקחת מדליות זהב. לצד ההשתתפות בתחרויות, הוא עוסק גם כמאמן גלישה ומאמן כושר באימונים אישיים. "כספורטאי ומאמן חשוב לי לשמור על הגוף, להיות בכושר ולהקפיד על תזונה נכונה. ספורטאים נפצעים לעיתים קרובות, וכדי למנוע פציעות חשוב לשמור על כושר מיטבי. אני תמיד במודעות, חוקר וקורא איך לשפר את היכולות שלי ולהביא את הגוף שלי למקסימום באמצעות תזונה וכושר".

ספר על שגרת האימונים שלך.

"אני עושה אימוני כושר 3 פעמים בשבוע. האימונים כוללים הרמת משקולות, בניית התנגדות ותרגילים שעובדים על משקל גוף כמו מתח. אני רוכב על אופניים וכמובן גולש פעם או פעמיים ביום".

ספר על התזונה שלך. 

"חשוב להקפיד גם על תזונה ולא רק על אימונים, כי האוכל זה הדלק שלנו והוא זה שנותן לנו אנרגיה ועוזר לנו לבנות את השרירים. אם לא נכניס לגוף את הדלק הנכון לו, הוא לא יעבוד כראוי. אני צמחוני ו-60 אחוז מהתזונה שלי מורכבת מקטניות כמו שיבולת שועל, עדשים ואורז. אני מקפיד לצרוך אבקות וחטיפי חלבון, לאכול ירקות ופירות ולשתות הרבה מים".

מה הקשיים שאתה מתמודד עמם בהקפדה על תזונה וכושר?

"יש לי ילדה בת שנתיים, וקשה לשמור על משמעת קשוחה של תזונה וספורט כמו ששמרתי לפני שהיא נולדה. אבל זאת השגרת חיים שלי אז אני עובד על עצמי מבחינה מנטאלית. אני מבצע את האימונים שלי מוקדם בבוקר לפני שאני שם את הילדה בגן".

כמי שמתאמן כמעט כל חייו, אביב ואקנין התמודד עם פציעות ספורט שונות: " בגלישת גלים יש סיכון גדול לפציעות כמו סיבוב ברכיים, נקע בקרסול, קריעת רצועות בברכיים, פציעות מחתכים, שברים ועוד. לאורך השנים חוויתי פציעות ספורט ולכן חשוב מאוד למצוא דרך להתאושש ולהחלים. אחד הדברים שעוזרים לי להתאושש מפציעות אלו תוספי התזונה של קולגן פלוס".

מתי גילית את קולגן פלוס?

"לפני שנה וחצי שמעתי על התועלת של תוספי תזונה קולגן במניעת פציעות והתאוששות מאימונים. קראתי על כך שזה חלבון שמחבר בין המפרקים, הגידים, העצמות והסחוסים, ושככל שאנחנו מתבגרים הגוף מייצר פחות ופחות ממנו. כשאין לנו מספיק קולגן בגוף, אנחנו עלולים לסבול משברי מאמץ ופציעות ספורט. הפתרון הוא לצרוך תוסף תזונה קולגן. יש לי חברים מחו"ל שמשתמשים בתוסף התזונה הזה והם סיפרו לי שהוא עוזר לגוף לייצר קולגן, ושבזכות התוסף הם מצליחים להתאושש טוב יותר בין אימון לאימון, שהוא מונע פציעות ומגן על הסחוסים שלהם משחיקה. נתקלתי בפרסומת לקולגן פלוס ופניתי לחברה. שאלתי שאלות והבנתי שזאת חברה מאוד איכותית והיחידה שאני מכיר שהוציאה ליין מיוחד של תוספי תזונה לספורטאים. אז החלטתי לנסות את תוסף התזונה הזה".

ומה היו התוצאות של השימוש בקולגן פלוס?

"אני משתמש באבקה Collagen+ Synergy שמיועדת לאנשים שעוסקים בספורט באופן קבוע. מאז שהתחלתי לצרוך את האבקה אני מרגיש הקלה בכאבים שהיו לי במפרקים. זמן ההחלמה מפציעות הספורט התקצר משמעותית וההתאוששות מהאימונים היא הרבה יותר מהירה. תוסף התזונה חיזק מאוד את המפרקים שלי ואת התנועתיות שלהם וזה גם עזר לי לבנות שרירים משום שזהו חלבון. אני ממליץ לכל המתאמנים שלי להשתמש בקולגן פלוס".